FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

CZYM JEST, DO CZEGO SŁUŻY I JAKIE SĄ RODZAJE SEJFÓW?
Podstawowe informacje na temat sejfów, ich budowy i przeznaczenia.
Sejf to nic innego jak solidnie wykonana (bo ze stali) szafa, która w zależności od poziomu bezpieczeństwa składa się z jedno lub wielościennych elementów stalowych . W zależności od potrzeb i specyfikacji przestrzeń pomiędzy ścianami jest wypełniana betonem lub specjalnym kompozytem. W wypełnieniu znajdują się kolejne elementy, które mają skutecznie zabezpieczyć ściany sejfu. Tutaj wykorzystuje się specjalnie hartowane rury stalowe, mikrocząsteczki karbonu lub specjalistyczne dodatki chemiczne.

Zabezpieczenie drzwi sejfu to najbardziej skomplikowany i podlegający najsurowszym wymogom bezpieczeństwa element. Nasze sejfy są tak skonstruowane, by zawiasy drzwi były dobrze chronione a skomplikowane i zdublowane zestawy rygli oraz blokady chroniły drzwi przed wyważeniem. Niemniej istotnym elementem zabezpieczenia sejfu są zamki. W naszych produktach wykorzystujemy niezawodne i wysoko certyfikowane zamki mechaniczne i elektroniczne lub ich kompilacje, tak by niezawodnie zabezpieczały ciężkie drzwi sejfu.

Sejf zwykle kojarzy się nam z niedużą skrzynką umieszczoną w meblu lub w ścianie (pod obrazem z wizerunkiem przodka). Tego typu sejfy są nadal popularne i często wykorzystywane na potrzeby przechowywania gotówki czy dokumentów, jednak fakt iż chcemy lub musimy chronić coraz więcej przedmiotów powoduje iż w gospodarstwach domowych są potrzebne sejfy o coraz większych gabarytach , więc granica między sejfem domowym a sejfem na potrzeby biznesowe powoli się zaciera.
JAK ZAMONTOWAĆ SEJF MEBLOWY?
Krótka instrukcja montażu sejfu meblowego.
Wiele osób zadaje sobie pytanie „Czy sejf umieszczony w szafie lub innym meblu to bezpieczne rozwiązanie? Czy przechowywane w nim przedmioty będą odpowiednio chronione?”.

Zanim odpowiemy na te pytania, warto przeanalizować, co może zrobić włamywacz z naszym sejfem:
 1. Spróbuje go otworzyć – jeżeli masz certyfikowany zamek w sejfie – nie uda mu się;
 2. Spróbuje wywarzyć drzwi – jeżeli sejf jest odpowiedniej konstrukcji, a jego drzwi są zabezpieczone / zaryglowane – nie uda mu się;
 3. Spróbuje wywiercić w nim otwór lub uszkodzić go w inny sposób – przy certyfikowanym sejfie to praktycznie niemożliwe;
 4. Zabierze go ze sobą – jeżeli Twój sejf jest duży i bardzo ciężki np. waży kilkaset kilogramów, to bardzo poważne przedsięwzięcie logistyczne i raczej złodziej tego nie zrobi. Jeżeli natomiast sejf jest niewielki i stosunkowo lekki, nie będzie problemu, aby go wynieść.

Punkty od 1 jeden 3 rozwiążesz kupując wysokiej jakości produkty z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Jednak, kiedy mówimy o sejfie meblowym, który należy do sejfów lekkich (musi być 'lekki’, tak by mebel, w którym go umieścisz się nie rozpadł) powinien być nie tylko dobrze ukryty, ale też porządnie przytwierdzony.

Generalnie przyjmuje się by sejfy o masie nie przekraczającej 1 000 kg były dodatkowo kotwiczone w podłodze lub/i ścianie. Przy ubezpieczaniu zawartości sejfu, bardzo często jest to wręcz warunek, który należy spełnić.

Montaż sejfu meblowego nie należy do trudnych i można go wykonać samodzielnie. Warto pamiętać, aby przed zakupem ustalić miejsce, w którym będzie stał nasz sejf i czy będzie montowany do podłogi, czy ściany.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zamontować sejf, nasi specjaliści chętni Ci pomogą. Po kontakcie z naszym Biurem Obsługi Klienta (biuro@abcsejfy.pl; +48 85-663-16-95) ustalimy dogodny termin montażu.

Instalujesz sejf meblowy samodzielnie? Weź pod uwagę następujące kwestie:
 1. Wybierz odpowiednie miejsce na posadowienie Twojego sejfu meblowego. Na przykład solidna szafa. Upewnij się, że podłoga mebla jest na tyle trwała, by wytrzymała ciężar sejfu.
 2. Twój sejf będzie dużo bardziej bezpieczny, jeżeli przytwierdzisz go do elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego jeżeli masz taką możliwość usuń cześć mebla lub po prostu przewierć tylną ścianę szafy lub podłogę, tak by sejf mógł być przymocowany za pomocą kotew do ściany lub podłogi.
 3. Jeżeli nie masz takiej możliwości postaraj się tak zainstalować sejf, by włamywacz musiał włożyć wiele wysiłku w jego odkręcenie lub wyrwanie.
 4. Im więcej elementów trzeba rozkręcić lub zdemontować by wydobyć sejf z mebla, tym większe prawdopodobieństwo, że włamywacz się rozmyśli i pozostawi sejf na miejscu.
 5. Pamiętaj by podczas instalacji sejfu postępować zgodnie z instrukcją montażu, którą dobry sprzedawca z pewnością dołączy do sejfu, korzystaj tylko z odpowiednich materiałów (kotew montażowych), nie wykonuj samodzielnie otworów w sejfie, ponieważ straci on certyfikaty i gwarancję.
 6. Jeśli nie jesteś pewien, że poradzisz sobie samodzielnie z montażem skontaktuj się z nami, pomożemy doradzimy lub zrealizujemy montaż dla Ciebie.
CZY SEJF NA BROŃ JEST POTRZEBNY I KIEDY?
Zastanawiasz się czy potrzebujesz sejfu na broń i w którym momencie powinieneś go kupić?
Jeżeli posiadasz lub planujesz zakup broni krótkiej lub długiej, to podstawowym warunkiem posiadania broni jest odpowiednie zabezpieczenie dostępu do niej. Nie wystarczy tutaj zwykła zamykana szafka lub stara kasa pancerna z OLX. Twój sejf oraz jego zamocowanie musi być zgodne z przepisami prawa i posiadać odpowiednie certyfikaty.

Kiedy potrzebuję sejfu na broń? Polskie prawodawstwo stanowi, że wszelka broń wymagająca pozwolenia musi być przechowywana w sejfie na broń od klasy S1 wzwyż. Poziomy bezpieczeństwa nazywana jest również klasą odporności. W związku z tym każdy, kto posiada broń palną i amunicję wymagającą licencji, musi kupić sejf na broń, by ją przechowywać. Prawo dotyczące broni nie czyni wyjątków i dotyczy zarówno broni krótkiej jak i długiej (w tym myśliwskiej). Jeśli chcesz przewozić broń w samochodzie, potrzebujesz dodatkowego sejfu na broń do samochodu. Jeśli masz broń palną niewymagającą pozwolenia, taką jak wiatrówki lub pistolety gazowe, nie potrzebujesz sejfu na broń.


Sejf na broń to specjalny sejf o bardzo wysokich standardach bezpieczeństwa, które reguluje polskie prawo, w szczególności Rozporządzenie MSWiA z dnia 11.12.2013 r. w zakresie przechowywania broni i amunicji oraz Rozporządzenie MSWiA z dnia 26.08.2014 r. dot. przechowywania broni i amunicji.
JAKĄ SZAFĘ NA BROŃ WYBRAĆ?

Posiadanie broni palnej wiąże się z odpowiedzialnością. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie przechowywanie broni. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie broni jest przechowywanie jej w szafie na broń.

Przy wyborze szafy na broń należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 • Rozmiar szafy: Musisz mieć na uwadze, że wewnątrz szafy będziesz przechowywać oprócz broni, również akcesoria, amunicję czy ewentualnie inne cenne przedmioty. Warto więc dokładnie oszacować ilość i rodzaj broni, którą zamierzasz przechowywać. To pozwoli Ci wybrać odpowiednią wielkość szafy, zapewniającą odpowiednią ilość miejsca.
 • Typ broni: Szafy są przeznaczone do przechowywania różnych rodzajów broni. Należy wybrać szafę, która jest odpowiednia dla rodzaju broni, którą posiadasz lub planujesz kupić.
 • Klasa bezpieczeństwa: Szafy są klasyfikowane według klas bezpieczeństwa. Im wyższa klasa bezpieczeństwa, tym trudniej jest sforsować szafę. 
 • Rodzaj zamka: Szafy mogą być wyposażone w różne rodzaje zamków, takie jak zamki mechaniczne, elektroniczne lub kombinowane. Należy wybrać rodzaj zamka, który jest dla Ciebie najwygodniejszy.
 • Cena: Szafy na broń mogą różnić się ceną. Należy wybrać szafę, która jest dopasowana do Twojego budżetu.

Po wyborze szafy na broń należy ją zamontować w bezpiecznym miejscu. Szafa powinna być zamontowana w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci i osoby niepowołane.

Posiadanie szafy na broń to najlepszy sposób na zabezpieczenie broni i zapewnienie bezpieczeństwa Twojej rodziny i domu.

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących wyboru szafy na broń:

 • Upewnij się, że szafa jest wykonana z wysokiej jakości materiałów.
 • Dokonaj zakupu u lokalnego dostawcy, u którego masz możliwość obejrzenia i dotknięcia sejfu „na żywo”. Profesjonalny sprzedawca, który oferuje wyrób zdalnie, zaproponuje Ci wykonanie zdjęć lub filmiku do prezentacji szafy.
 • Upewnij się, że szafa jest wyposażona w solidny zamek.
 • Zamontuj szafę w bezpiecznym miejscu, w którym nie ma dostępu dzieci i osób niepowołanych.

Kupując szafę na broń, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Wybierając odpowiednią szafę, możesz zapewnić bezpieczeństwo swojej broni i swojej rodziny.