SZAFY CERTYFIKOWANE DO KANCELARII TAJNYCH

szafy-kanc

Szafy na ważne dokumenty

Kancelarie prawne gromadzą duże ilości dokumentów powiązanych z prowadzonymi przez nie sprawami. Są to dokumenty niejawne, czyli poufne – ich treść przeznaczona jest wyłącznie dla osób zainteresowanych. W związku z tym ich bezpieczne przechowywane jest wymagane nie tylko rozsądkiem, ale przede wszystkim nakazane przepisami prawnymi. Dokumentów niejawnych nie można wrzucić do zwykłego biurka i zamknąć szufladę na klucz – do ich przechowywania należy wyposażyć kancelarię w dedykowane meble.

O tym, jakimi parametrami mają się cechować, mówi zarządzenie Ministra Obrony Narodowej. Dotyczy ono nie tylko kancelarii tajnych, ale również innych organizacji, które przetwarzają informacje niejawne. Oprócz tego istnieje rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące środków bezpieczeństwa fizycznego stosowanych do zabezpieczenia informacji niejawnych.

Typy Szaf certyfikowanych według
Rozporządzenia Rady Ministrów:

TYP 1

Powszechnie używane do przechowywania akt osobowych, wymagane przepisami RODO. Muszą posiadać zamek kluczowy klasy A, mogą mieć zamki dodatkowe – w tym elektroniczne. Zwykle wykonywane są z blachy stalowej

TYP 2 (klasa S1)

Przeznaczone do przechowywania wszelkich dokumentów niejawnych w biurach i urzędach. Niektóre modele mogą dodatkowo posiadać skrytki wewnętrzne lub uchwyty na broń. Wykonuje się je z grubszej blachy stalowej. Certyfikowane wg PN-EN 14450.

TYP 3 (klasa S2)

Dwupłaszczowe szafy na dokumenty szczególnej troski – testamenty, patenty, dokumentację techniczną, materiały operacyjne, itp. Można w nich przechowywać również przedmioty wartościowe, a w wielu opcjach także broń.

TYP 4 (klasa 0)

Pancerne szafy na dokumenty oraz przedmioty wartościowe. Zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe skrytki, a zamek jest zabezpieczony przed prześwietleniem. Szafy posiadają najbardziej zaawansowane zabezpieczenia przeciwwłamaniowe.

Typy szaf certyfikowanych według rozporządzenia MON:

klasa A

Są to szafy pancerne, przeznaczone do bezpiecznego przechowywania dokumentów niejawnych i ściśle tajnych

klasa B

Dwuzamkowe szafy na dokumenty klasy B są wykorzystywane w kancelariach tajnych, prawnych, urzędach, a także ministerstwach

klasa C

Szafy klasy C wykonywane są z dwóch płaszczy blachy stalowej, zamyka się je dwoma niezależnymi od siebie zamkami

Sejfy do domu i firmy